Držím palce vláde

Autor: Martin Lopušek | 21.5.2013 o 15:59 | (upravené 21.5.2013 o 17:08) Karma článku: 10,43 | Prečítané:  402x

aby neschválila návrh SaS na povinnú školskú dochádzku pre deti od štyroch rokov. Toto je asi prvý krát, čo súhlasím s vládou, no ináč mi nedá. Ide o tento návrh z dielne Martina Poliačika a Lucie Nicholsonovej.

Nebudem riešiť teoretické nezmysly, o ktoré sa opierajú všetky organizácie na ochranu rómov, presnejšie na ochranu významu fungovania svojej firmičky na prelievanie dotácii na rómov. Napíšem konkrétny príklad z obce, kde žijem.

V našej škôlke sú tri triedy, dokopy cca. 70 škôlkarov. Malá, stredná a veľká. Klasicky podľa veku detí. Štát prispieva na predškolákov, všetko ostatné musí zacvakať obec. Samozrejme náklady sú oveľa vyššie ako príspevky - budova, energie, mzdy a pod... Momentálne to v obci vyzerá tak, že po slabšom období je boom detí a výsledok je, že máme akokeby dve malé triedy a jednú veľkú. A problém je ten, že deti vo veku 2,5 roka sa rátajú za dve. Obec dostala požiadavku zo strany školy na otvorenie ďalšej triedy. Problém obce je čuduj sa svete vo financiách. Ak by sa aj našli kapacitné priestory, financie budú problém. Toto je naozaj dosť problém, ktorého riešenie sa bude hľadať veľmi ťažko. Ak vôbec. A do toho ešte príde návrh z dielne SaS. Súčasnú zrekonštruovanú škôlku môže obec rovno zbúrať, lebo kapacitne nehrozí, že bude postačovať.

Ale poďme k návrhu SaS. Netreba byť jasnovidcom, aby bolo jasné, že tento návrh naženie do škôlok len rómov. Deti majority, ktoré nechodia do škôlky, majú buď doma starú mamu, opatrovateľku alebo je rodič na materskej dovolenke. Príp. pracuje z domu. Koľko je ich, 5%, 10%? Rodičia dávajú svoje deti do škôlky predovšetkým preto, že chodia do práce. Rómovia do práce nechodia, tak načo budú dávať svoje deti do škôlky. Okrem toho aj škôlka stojí peniaze, tak načo platiť.

Ale čo už, nanúťme menšine, aby sa prispôsobila. Odkiaľ zoberú peniaze obce? V návrhu je aj forma financovania, ktorá je ale smiešna. Pristavia obce len tak ďalšiu triedu/dve? A za čo? A čo ďalšie náklady?

Ak sa otvorí rómska trieda, halda bratislavských firiem na ochranu rómov, ktorí btw. róma naživo ani nevideli, hneď budú riešiť segregáciu. Ak sa segregovať nebudú, tak budú triedy zmiešané. Samozrejme nebudú. Rodičia svoje deti určite do takej triedy nedajú. Budú riešiť súkromné škôlky za x-krát viac peňazí. A ja tiež. Berte to ako rasizmus, alebo ako chcete, ale vidím na vlastné oči, aká je hygiena u rómov. A je jedno, či je človek modrý alebo zelený, alebo klingón.

Ďalší nezmysel je v samotnej povinnej školskej dochádzke a teda povinnom platení za škôlku. Je X ľudí nezamestnaných, ktorí musia žiť z mála, oni budú platiť za škôlku, lebo je povinná? A čo  takí rómovia, kto bude vymáhať od nich platenie školného? Alebo teda urobíme to ako v základných školách, že majú pomôcky/stravu za pár centov? Budeme opäť dotovať rómov? Ja, čo platím dane, tak z mojich daní sa budú financovať rómovia, a ešte k tomu budem platiť plnú hodnotu za pomôcky a stravu? Toto je diskriminácia!!! A dvojnásobná. Moja. Super.

Ešte sa vrátim k finacovaniu. Je jasné, že štát bude tento nezmysel stáť peniaze. Tieto peniaze treba nájsť. Predpokladajme, že sa nájdu. No ak sa nájdu, tak ich radšej rozdeľte medzi existujúce škôlky napr. na vybavenie. Narobíte tým oveľa viac osohu. A možno aj získate nejaké promile voličov.

Na záver sa vrátim na začiatok. Prečo, načo nahnať rómov do škôlky? Áno, ja viem, teória o vzdelávaní rómov zabezpečí, že všetci rómovia sa uvedomia, a za 400 evri začnú chodiť do práce, pričom teraz majú napr. 300 za každodenné popíjanie čuča. No tomu sa nehovorí vzdelanie ale ohlupnenie. Rómov môžete vzdelávať koľko chcete, nevzdeláte ich. Lebo oni sami nechcú, lebo ich rodičia nevedia čítať a písať a majú sa dobre. Lebo oni vzdelanie nepotrebujú!!! Ak sa vzdelávať nechcú, tak sa vzdelávať nebudú. A môžete mať aj 20 ročnú povinnú školskú dochádzku.

Možno je naša obec divná, ale kto chce z menšiny pracovať, pracuje, kto chce chodiť do škôlky, chodí, a kto sa chce vzdelávať,vzdeláva sa. Veru, je to divné.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?