Ako sa schvaľuje rozpočet

Autor: Martin Lopušek | 8.3.2013 o 13:40 | (upravené 8.3.2013 o 22:47) Karma článku: 7,23 | Prečítané:  666x

Hlavný kontrolór obce vydal druhú správu o kontrolnej činnosti za druhý polrok 2012. Po jej prečítaní mi bolo do smiechu. Nie zo samotnej správy, ale z jej obsahu, resp. zistení. Zistenia, čo ma zaujali boli dve + jeden môj postreh.

Celú správu si môžete prečítať tu. Prvá vec, čo ma zaujala je, že obec eviduje pohľadávky vo výške vyše 6600 eur. Myslím, že to  dosť veľký suma na to, aby sa s ňou niečo robilo. Kontrolór odporúča razantnejšie vymáhanie pohľadávok. Podľa programového rozpočtu na rok 2013 si obecné zastupiteľstvo dalo za cieľ vymôcť 30% pohľadávok - strana 11. O rok sa pozrieme na to, aký bude stav pohľadávok. Sám som zvedavý.

Druhá vec čo ma zaujala a z toho mi bolo smiešne, je samotná príprava a schválenie obecného rozpočtu. Tu len pripomínam, že je to najdôležitejší element v obci v rámci kalendárneho roka. Citujem dva odseky zo správy, komentár ani nie je potrebný:

"HK upozorňuje OZ na nedostatočné plnenie uznesenia 15/2012 C4 zo strany p. ekonómky obce, ktorá má predkladať požadované údaje na každé OZ.
Výsledkom toho bolo to, že poslanci pri schvaľovaní rozpočtu, nevedeli aké má obec k záveru roka záväzky a pohľadávky, úverovú zaťaženosť do roku 2013."

"Rozpočet obce sa zostavoval nekoordinovane, nakoľko bolo stretnutie finančnej komisie, ktorej boli tri dni pred zasadnutím doručené podklady. Rozpočet bol schválený až 28.12. 2012, keďže OZ 14.12. 2012 nebolo uznášania schopné sa stretlo sa znova 16.12. 2012, ale po množstve pripomienok k rozpočtu sa nakoniec rozpočet dopracoval a 28.12. 2012 schválil.
Odporúčam poslancom, starostovi, ekonómke, aby sa k zostavovaniu rozpočtu pristupovalo zodpovednejšie s dostatočným časovým predstihom a tým sa vyhneme aj mnohým rozpočtovým opatreniam, ktorých sme v roku 2012 riešili mnoho. Nevidím dôvod, prečo sa na rozpočte nepracuje už od začiatku októbra."

Koniec citátov.

Schválenie štátneho rozpočtu v parlamente sa označuje ako schválenie zákona roka. Na obecnej úrovni je zákon roka obecný rozpočet. No v našej vesničke je to asi len otravný siahodlhý dokument, nad ktorým netreba sedieť dlhšie ako pár dní počas Vianoc. Tomu sa hovorí zodpovedný prístup.

Na záver môj postreh ohľadom účasti poslancov na obecnom zastupiteľstve. Dvaja poslanci mali účasť 100%, dvaja chýbali raz, jeden dva krát. Dvaja poslanci vynechali štvrtinu zasadnutí, jeden tretinu a jeden dokonca polovicu zasadnutí. K tomu si pripočítajme uzášania schopnosť pri schvaľovaní obecného rozpočtu - no nie je tá odmena, čo si poslanci záverom minulého roka schválili, nízka?

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?