Ad. 10€/hod. v Tv Markíza

Autor: Martin Lopušek | 23.1.2013 o 12:44 | (upravené 23.1.2013 o 16:25) Karma článku: 13,67 | Prečítané:  3692x

Vo včerajších správach (22.1.) na TV Markíza bol príspevok o poslancoch v Novákoch, v ktorom šlo o to, že jeden poslanec navrhol poslancom odmenu 10€ za hodinu rokovania. Príspevok si môžete v čase 22:53 pozrieť tu. Rád by som upozornil, že sa to nedeje len v Novákoch, ale aj v našej krásnej vesničke strediskovej.

Na zasadnutí obecného zastupiteľstva zo dňa 16.12.2012 poslanci obecného zastupiteľstva v Spišskom Bystrom odsúhlasili zmenu rozpočtu (bod 5b), ktorá znamená vyčlenenie odmeny pre poslancov vo výške 2000 eur. Jednoducho povedané, poslanci sami usúdili, že si svoje poslanie za rok 2012 plnili svedomite, a že si teda odmenu zaslúžia. Čo ma tom celom prekvapuje/zaráža:

1. spojitosť s príspevkom v správach: pripomínam, že v Novákoch šlo o 10€/hod. Podľa počtu uznesení z webu www.spisskebystre.sk bolo zasadnutí v Spišskom Bystrom 12. V decembri boli síce dva, ale v júli nebolo ani jedno. Takže 12.

Pri deviatich poslancoch je to 222€/osoba. Pri 12 zastupiteľstvách je to 18,5€ za jedno zasadnutie. Nech má zasadnutie do dvoch hodín a blížime sa k 10€/hod!!! Len pre porovnanie, normálne pracujúci človek s takýmto príjmom by pri ôsmich hodinách denne a dvadsiatich pracovných dňoch zarobil 1600€. Koľkí z Vás toľko zarobia?

2. v čase, keď sa človek bojí otvoriť chladničku, lebo na neho môže z nej vyskočiť kríza, v čase keď s nedostatkom financií bojuje takmer každý subjekt v tomto štáte, naša obec, zdá sa, nemá žiaden problém. Teda myslím finančný. Predpokladám, že som práve Vám súčasným aj budúcim obyvateľom Kamenca zdvihol tlak :-). Najprv obecné zastupiteľstvo zdvihne plat starostovi, teraz sa rozhodnú pre odmeny pre seba.

3. Zaujímavé je, že v roku 2011 si podľa tohto dokumentu tí istí poslanci žiadnu odmenu nezáslúžili. V podstate to berme pozitívne, poslanci konečne začali pracovať:-).

4. Možno si poviete, však príspevok v správach je bulvár, že to až také strašné nie je. No v našej strediskovej vesničke by som našiel určite lepšie využitie 2000 €. Napr. taká kultúra v obci. Viď predchádzajúci dokument: na kultúru v obci sa vyčlenilo 500€, čo na hlavu vychádza 20 centov!!! Sme dosť veľká obec na to, aby tu boli konečne nejaké kultúrne akcie. Okolité obce nás dávno predbehli. Kaviareň Sláviu organizuje súkromná skupina ľudí, Remeslá, čo organizoval Červený kríž, kvôli financiám skončili.

Ale zase na druhú stranu sa podarilo zorganizovať Vianočné trhy, čo bola super akcia. Pridať 2000€ na kultúru by znamenalo 5x viac financií, alebo čisto matematicky 5x do roka Vianočné trhy:-). Alebo sa pozrime na občianske združenia a nadácie. Mimo hasičov a futbalistov nás stáli v rozpočte 1900€. Tzn. podpora siedmich združení nás tento rok stála takmer toľko, čo 9 poslancov. Určite by boli radi, ak by dostali 2x toľko.

5. Ešte jednú vec spomeniem. Zobral som si všetky uznesenia a spočítal, ako boli jednotlivé úlohy distribované medzi starostu, poslancov, kontrolóra a ostatné osoby(zamestnanci OcÚ, riaditeľ ZŠ, riaditeľ CvČ, ...).

Spočítaval som len tie úlohy, ktoré boli jasné určené komu patria. A vyšlo mi: na starostu obce bolo pridelených 79 úloh, 21 úloh bolo na ostatné osoby, 9 úloh na kontrolóra a 7 na poslancov!!! Pekné číslo, však. Samozrejme, tu pre objektívnosť treba povedať, že sa nedá spočítať práca jednotlivých komisií, stavebnej, finančnej, apod..., a taktiež práca mimo uznesení, ktoré si ale ja veľmi neviem predstaviť, aké boli. Možno s výnimkou Vianočných trhov, ktoré by bez aktivity radových ľudí z obce ani nevznikli.

Suma sumárum, nech si urobí názor každý sám, či obec má prostriedky na takéto odmeny, a či vôbec sú odmeny 10€ za hodinu rokovania namieste.

Ja len vyzývam poslancov, teda aspoň tých, ktorí majú chrbtovú kosť, aby vyčlenené prostriedky nevyčerpali, ale aby ich presunuli tam, kde nájdu väčšie uplatnenie. Uvidíme, či sa nájde niekto, kto odmenu odmietne.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Útočí na novinárov, s jeho menom sa spája viac ako desať káuz. Kto je Kočner

Podnikateľa v stredu pre kauzu zmenky a daňové úniky zadržala polícia.

DOBRÉ RÁNO

Dobré ráno: Ako som zariadil, že prestali predávať Zem a vek

Prečo by slušné firmy mali zaujať jasný postoj.

Stĺpček Jakuba Fila

Zadržali Kočnera. Hoci platí prezumpcia neviny, treba povedať konečne

K rozsudku je dlhá cesta.


Už ste čítali?